Letovanja se je udeležilo 27 otrok iz GZ Žalec. Otroke so spremljali trije mentorji.
Vodja letovanja je bil Matjaž Šuper.
Cilji letovanja:
· spletanje novih prijateljskih vezi,
· poglabljanje medsebojnih odnosov,
· sodelovanje in razumevanje tako med otroci kot med otroci in mentorji,
· usposabljanje na področju gasilstva
. iskanje novih doživetij,
· premagovanje strahu, ko smo prvič zdoma, živeti v skupini
· živeti v naravi in z naravo, itd
Program letovanja:
- bivanje v športnem centru (hotel Kovač) v sobah s skupnimi ležišči
- gasilske aktivnosti
- športne aktivnosti: lokostrelstvo, plezanje, namizni tenis, nogomet, odbojka, badminton
- šola kanuja na mirni vodi, orientacija, preživetje v naravi, …
- šola plavanja (kopanje v ogrevanem notranjem bazenu)
Na letovanju so se otroci urili tudi v gasilskih veščinah, tekmovali so v igrah in vajah, ki jih izvajamo na gasilskih kvizih in orientacijah, spoznavali so lepote in preprostost Dolenjske in njihovih prebivalcev. Udeležili so se iger Petra Klepca in počeli še mnogo drugih zanimivih stvari ...
Opis gasilskega dela 1.dan:
Za tekmovanje v hitrem zvijanju cevi smo potrebovali po eno C cev, dolžine 15m, s cevnim nosilcem, za vsako skupino. Otroci so bili razdeljeni v 3 skupine. Cev so morali najprej razviti in nato tudi zviti v označenem prostoru. Na koncu so cev morali postaviti v okvir in ji namestiti cevni nosilec. Vaja je potekala štafetno. Vsako skupino je nadzoroval eden od mentorjev, ki si je zapisoval čas v katerem je vsak posameznik dvojno zvil C cev. Čas se je na koncu seštel, zmagala pa je ekipa z najhitrejšim časom.
Pred samim tekmovanjem so otroci imeli možnost, da malo povadijo. Nekaj otrok cevi še ni znalo zviti, tistim smo malo pomagali in jih naučili tudi te gasilske spretnosti.
Opis gasilskega dela 2.dan:
Pri tej vaji smo spremljali spretnost in hitrost tekmovalcev. Otroci so bili ponovno razdeljeni v 3 skupine. Vaja je potekala štafetno. Prvi tekmovalec si je obul gasilske čevlje in tekel do konca označenega polja in nazaj, kolikor hitro je lahko. Ko je prišel nazaj na štart, je sezul čevlje in se postavil na konec kolone. Med tem se je obul naslednji tekmovalec in enako kot prejšnji tekel do konca označenega dela proge in nazaj. To so ponavljali, dokler ni poligona zaključil še zadnji tekmovalec. Zmagala je ekipa, ki je prva zaključila s poligonom.
Na travi smo označili mrežo za igro 3 v vrsto. Namesto, da bi risali križce in krožce so v polje otroci polagali cevne pritrdilce in cevne nosilce. Tu sta tekmovali po 2 ekipi na enkrat – ena s cevnimi nosilci, druga s pritrdilci. Igra je potekala štafetno. Na znak »pozor, zdaj« je prvi član ekipe tekel do mreže in v en kvadratek odložil opremo. Nato je tekel nazaj v vrsto, za njim pa drugi, ki je opremo položil v drug kvadratek. Cilj igre je bil, da ekipa opremo postavi v mrežo tako, da bodo imeli 3 v vrsto. Zmagala je tista ekipa, ki je to prva dosegla.
S to igro smo spodbujali spretnost, natančnost in tudi hitrost oz. tekmovalnost članov.
Opis gasilskega dela 3.dan:
Pri tej igri smo malo bolj uporabljali možgančke. Otroci so bili spet razdeljeni v skupine. Kviz je potekal v več različnih oblikah. Rezultati vseh pa so se seštevali, da smo na koncu lahko dobili zmagovalce.
Za začetek so otroci poslušali vprašanja in odgovarjali na list papirja. Tu so imeli veliko časa, da so odgovorili na vprašanja, nekatere odgovore so lahko zapisali tudi kasneje. Nato smo liste z odgovori vzeli in jih ocenili s točkami, glede na to, koliko je bilo pravilnih odgovorov. Naslednja igra je preverjala tudi hitrost – tista ekipa, ki je prva dvignila roko, ko je bilo vprašanje prebrano, je dobila možnost odgovarjanja. Če je odgovorila pravilno, si je prislužila točko, drugače je lahko odgovarjala naslednja ekipa.
Za konec smo igrali še kviz v programu Kahoot. Otroci so morali izbirati pravilne odgovore med tremi ali štirimi možnimi odgovori.
Opis gasilskega dela 4.dan:
Za štafetno vezanje vozlov so se otroci razvrstili v skupine po tri. Za začetek smo se malo pogovorili o vozlih in naučili tiste, ki jih še niso znali. Nato pa smo tekmovali, tako kot na orientaciji in kvizu. Otroci so pokazali, kako hitro se učijo, kako so spretni in hitri.
Kasneje, ko so imeli orientacijski pohod pa smo ponovili še nekaj topografskih znakov, ki se jih drugače preverja na tekmovanju v orientaciji.
Opis gasilskega dela 5. dan:
Za zadnji dan smo mentorji spet pripravili nekaj vprašanj. Nekatera so bila enaka prejšnjim, sploh tista, ki so nazadnje ostala neodgovorjena, da smo preverili, če so se otroci naučili/si zapomnili tudi kaj novega – in seveda so se! Ta kviz smo izvedli kar na bazenu, zato so otroci na vprašanja odgovarjali kar ustno.
V vsak dan smo poskušali vključiti tudi malo razvrščanja. Vedno, ko smo se kam odpravili (na bazen, na kosilo …) smo na hitro ponovili osnove tudi te veščine. Desetar je bil vedno nekdo drug.
Pripravila: Tamara Korenak